Silosy zbożowe w rolnictwie

Silosy zbożowe

Silosy zbożowe

Silosy zbożowe

Silosy zbożowe są bardzo popularnym rozwiązaniem, które coraz częściej spotykamy w wielu gospodarstwach rolnych, zarówno tych dużych, jak i małych. Wielu rolników nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania własnych gospodarstw rolnych bez takich konstrukcji, jak silosy zbożowe. Spełniają one różnorodne funkcje, a do podstawowej z nich możemy zaliczyć profesjonalne przechowywanie zboża oraz innych materiałów sypkich. Montaż tego rodzaju konstrukcji związany jest oczywiście z pewnego rodzaju wydatkami, ale należy je traktować raczej jako inwestycję niż konieczność. Jeżeli rolnik myśli o profesjonalnym magazynowaniu swojego zboża, zachodzi konieczność tego, aby zamówił w pełni kompleksowy projekt, wraz z wykonawstwem.

Dobry projekt jest podstawą do tego, aby silosy zbożowe spełniały pokładane w nich oczekiwania. Aby być w pełni zadowolonym warto zainwestować we współpracę z firmą, która ma bardzo duże doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu oraz serwisie tego rodzaju konstrukcji. Tylko doświadczona ekipa może zagwarantować, że będziemy zadowoleni z użytkowania, a silosy zbożowe będą postawione zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i przeznaczeniem rolniczym.

Warto zwracać uwagę na to, jakie doświadczenie ma firma zajmująca się silosami. Może ona projektować i budować silosy lejowe oraz płaskodenne, wraz z magazynami oraz innym, niezbędnym wyposażeniem. Można wybierać firmy, które mają w ofercie zapewnioną fachową obsługę. Pytajmy o referencje, zaplecze techniczne oraz termin realizacji całej budowy.

Dobrej jakości silosy zbożowe są bardzo specyficznymi konstrukcjami, często zaawansowanymi technologicznie. Ich podstawową rolą jest profesjonalne magazynowanie zboża, a także innych materiałów sypkich. Aby takie założenie zostało spełnione, musimy wybrać silos, który w jak największym stopniu będzie odpowiadał naszym zapotrzebowaniom. Obecnie producenci oferują między innymi silosy zbożowe oraz płaskodenne.

Różnica między nimi polega głównie na budowie oraz posadowieniu. Silosy płaskodenne montowane są na normalnym betonowym podłożu, wymagają również większej ilości obsługi, która jest związana z ich opróżnianiem. Silosy zbożowe lejowe są konstrukcjami bardziej praktycznymi. Są stawiane na specjalnej stalowej konstrukcji, dzięki temu mamy możliwość sprawniejszego ich opróżniania. Konstrukcja silosu lejowego umożliwia również ograniczenie czynnika ludzkiego przy obsłudze.

Jeśli planujemy opróżniać silos kilka razy w roku, to takie rozwiązanie będzie dla nas zdecydowanie lepsze. Aby silosy zbożowe spełniały pokładane w nich oczekiwania, muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów.

Równocześnie musimy zwrócić uwagę na zastosowane w nich rozwiązania. Muszą być one praktyczne. Dobry silos musi zawierać rozwiązania, które będą ułatwiały zarówno jego rozładowywanie, jak i załadunek. Nie zwykle ważna jest również łatwość obsługi. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, możemy skorzystać z pomocy fachowych firm, które specjalizują się projektowaniu oraz stawianiu tego rodzaju konstrukcji.